IKONA - İZMİR REKLAM AJANSI
Markaların değişime ve esnekliğe açık olmasını söyleyen biri daha var: Google

Markaların değişime ve esnekliğe açık olmasını söyleyen biri daha var: Google

Aslında markaları esnekliğe iten durumun temeli ani trend değişiklikleri, hatta kimi zaman markaların hedef kitlelerinin değişmesidir. Yaşadığımız yeni normal sürecinde tüketicilerin davranış eğilimleri de yaşam koşullarının değişikliğine paralel olarak değişkenlikler gösteriyor. 


 
Çoğu ülkede etkisini artıran pandemi nedeniyle yasaklar ve karantinalarla alakalı değişiklikler söz konusu. Devletler her hafta yönlendirmelerini değiştiriyor, bu da güncel bilgiye erişmeyi daha zor hale getiriyor. Bu nedenle, “ne yapmalı, nasıl kontrol ederim, zorunda mıyım” gibi tereddütlü sorulara yönelik aramalarda artış olduğunu görüyoruz. Bir çözüm ve servis önerisi olarak bu dönemde dijital kampanyalarınızı buna göre şekillendirmek edinim maliyetlerini düşürme ve etkileşimi arttırma konusunda size yardımcı olabilir.

 


İkinci trend konusu ise acil ihtiyaçlara çözüm sunacak dijital inovasyonlar. İnsanlar sadece değişen kuralları değil, bu değişen kurallar içerisinde ihtiyaçlarını karşılama yollarının farklı metotlarını da öğrenmek istiyorlar. Bu nedenle “online başvuru” ve “online rezervasyon” gibi aramalar da artış trendinde. Ayrıca hizmet ve çözümleriniz için yeni inovasyonlar yaratıp bunları pazarlama stratejinizde kullanabilirsiniz. Tabi bu süreçte online eğitim, online market alışverişi gibi uygulamaların da yoğun ilgi gördüğünü ; Zoom ve Microsoft Teams gibi ortak çalışma ve toplantı işlevini sağlayan ve çalışma hayatının ihtiyaçlarını gideren uygulamaların büyük karlar elde ettiğine değinmeden geçemeyiz.

Kural: Trendleri ve Verileri Takip Edin

Yeni normalle birlikte internet görüntülenmelerinde %50 ila %70 arasında bir artış söz konusu. Bu durum kendini ön plana çıkarmak isteyen markalar için daha büyük bir fırsatlar dünyası anlamına geliyor. Tüketici eğilimlerini çok net ortaya koyan veriler, doğru kampanyayı oluşturmayı sağlamanızın gizli anahtarı olabileceği gibi hedef kitleyi ve onların değişim içinde olan ihtiyaçlarını da doğru belirlemenizi sağlayacaktır. Böylelikle veriye dayalı atılacak doğru adımlar ile edinim maliyetlerinizi düşürüp optimizasyonu artırabilirsiniz.

Dünya “yeni normal” nedeniyle zorunlu olarak değişiyor. Belki doğal akışına bırakılsa onlarca yıla yayılacak değişim ve dönüşümler bir seneye sığmak zorunda kaldı. Bu yeni dönemin, dijitalleşme, yapay zeka ve insanların yüz yüze temas etmeden ihtiyaçlarını giderebileceği online alternatif sistemlerin gelişimi üzerinden süreceğini tahmin etmekse hiç de zor değil…