IKONA - İZMİR REKLAM AJANSI
Asıl Konu: Peki Yapay Zeka Dijital Pazarlamayı Nasıl Dönüştürüyor?

Asıl Konu: Peki Yapay Zeka Dijital Pazarlamayı Nasıl Dönüştürüyor?

1- Tanımlama ve analiz yeteneği

Müşteri ilişkileri yönetimi , yapay zeka teknolojisi  ve büyük veri teknolojisi birleştirildiğinde, farklı platformlardan kullanıcı bilgilerinin toplanması en üst düzeye çıkarılabilir, hedef müşteriler için doğru iç görüler elde edilebilir ve kullanıcıların ihtiyaçları belirlenebilir. Böylece şirketler en uygun ve etkili pazarlama stratejilerini oluşturabilir.

2- Yapay zeka sohbet robotlarının uygulanması

Anlamsal tanıma, dil işleme ve ses dönüştürme teknolojisinin geliştirilmesiyle birlikte yapay zeka, müşteri hizmetinin kullanımının daha kolaylaştığı ve daha iyi bir deneyimin mümkün olabildiği bir hale geldi. Bu süreçte, manuel müşteri hizmetleriyle birlikte yapay zeka sohbet robotları da ekstra çözümler geliştirmeye başladı.

3- E-mail marketing

Yapay zeka, markaların kullanıcı davranışlarına göre e-posta pazarlama kampanyalarının kişiselleştirmesine yardımcı olabilir. Yapay zekanın sağladığı bu olanak, pazarlamacıların belirli eylemlerle tetiklenen e-postalar gönderebileceği anlamına geliyor. Nihayetinde yapay zeka, e-posta pazarlamacılarının doğru zamanda doğru müşterilere ulaşmasına yardımcı olarak mesajlaşmanın doğru hedef kitleye ulaşabilir, ilgi çekici ve dönüşüm olasılığının yüksek olmasını sağlayabilir. Ayrıca, hangi tür mesajların, konu satırlarının, tasarımın ve görüntülerin en iyi sonuçları verdiğinin daha iyi analiz etmenize olanak tanır.

4- Yapay zeka ve dijital reklamcılığın güçlü etkisi

Yapay zekayı benimseyen ve kullanan en yaygın alanlardan birisi de şüphesiz dijital reklamcılıktır. Mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için Facebook, Google ve Instagram gibi platformlarda yapay zeka kullanıldı. Bu platformlar, onlara en alakalı reklamları göstermek için cinsiyet, yaş, ilgi alanları, demografik bilgiler ve diğer hususlar dahil olmak üzere kullanıcıların bilgilerini analiz ederek dijital reklamların performansını iyileştirir. 
Yapay zeka teknolojisi sayesinde, pazarlamacılar mikro eğilimleri tespit edebilir ve hatta onları tahmin edebilir. Ayrıca, bütçelerini nereye tahsis edecekleri ve hedef kitleleri konusunda stratejik kararlar alabilirler. Sonuç olarak, markalar dijital reklam israfını azaltabilir ve harcamalarının mümkün olan en iyi sonuçları vermesini sağlayabilir.

5- Pazarlama içeriği

Yapay zeka sayesinde, hedeflenen müşterilerin davranışına göre hangi içeriğin en etkili olduğunu keşfedebilir ve bu durum sonuç alan içerik pazarlaması kavramının daha etkili kullanılmasına olanak tanır. Pazarlamacılar, hedef kitleleri için hangi içerik türlerinin en iyi sonucu verdiğini daha iyi analiz edebilir ve bu da doğru içerik biçimini paylaşmalarına veya oluşturmalarına olanak tanır.

Yapay zekanın gelecekte bizler için daha erişilebilir hale geleceği öngörülüyor. Onun müşterilerinizin seçimlerini büyük ölçüde etkilediği ve müşteri hizmetinin kalitesinin artmasına  yardımcı olduğu reddedilemez. Bu nedenle olumlu etkilere odaklanıp onları şirketiniz için kullanılabilir hale dönüştürmek, markanızı büyütmenizi ve müşterilerinizin beklentilerini daha iyi karşılamanızı sağlayacaktır.

Yapay zekanın etkisini arttırdığı tek sektör pazarlama değil. TikTok, yapay zeka ile birlikte sosyal medya platformları arasında popülaritesini zirveye taşıdı.
 
Yıllar boyunca, sosyal medya uygulamaları algoritmaları defalarca uyarlayarak içeriklerin gösterilme ve hedef kullanıcıların gönderilerle etkileşim kurma olasılığını etkiledi. Ancak, mecranın yeni üyelerinden TikTok ve onun algoritması, viral olmayı diğer platformlardan daha kolay hale getirdi. TikTok yalnızca 2019'da 738 milyondan fazla indirmeyle uygulama popülaritesi sıralamalarına liderlik etti. Özetle TikTok, kullanıcıların sosyal uygulama deneyimini yeni bir seviyeye taşıyan kısa ve yaratıcı videoları paylaşmanıza izin veriyor. TikTok’un başarısının arka planında , size arkadaşlarınız / takip ettiğiniz kişiler tarafından yayınlanan içerikleri analiz edip sunmasına ek olarak "sizin için" başlığıyla kullanıcıya odaklı özel olarak hazırlanmış içerikler de göstermesidir. "Sizin için" sayfası, uygulamayı açarken gördüğünüz ilk şeydir ve kimi zaman sizi izlemekten vazgeçemediğiniz bir video döngüsüne sokabilir.                                                     

Nasıl Çalışıyor?

TikTok, yüklenen her videonun kalitesini değerlendirmek için makine öğrenimini kullanıyor. Herkes içeriğin sosyal medya algılamasındaki en önemli etken olduğunu biliyor ve bu TikTok algoritmasını tasarlayan akıl için de geçerli. Kısacası, iyi içerik eşittir sosyal başarı diyebiliriz. Markaların veya kullanıcıların hedeflemesi gereken başarı nosyonu, yaklaşık olarak her 10 görüntülemede bir "beğeni" dir. Bu beğeni oranına ulaşmak, videonuzu daha fazla kişiye göstermesi için algoritmayı tetikler. Temelde, algoritma, aldığı etkileşimin hızıyla tetiklenir. 1/10 beğenilme oranından daha az beğeni alan veya ilgi göre içeriğin büyümesi durur. TikTok'un güzelliği, viral olmak için güçlü bir takipçiye ihtiyacınız olmamasıdır. Herkes bir video kaydedebilir, TikTok'a yükleyebilir ve bu algoritmaya dayalı olarak görüntülemeler almaya başlayabilir.

Diğer mecralardan ayıran “şey”

TikTok'u Instagram ve Snapchat gibi diğer uygulamalardan ayıran şey, TikTok'un videonuzun tam olarak ne kadar iyi olduğunu belirlemek için yapay zeka kullanması ve sizi on görünümden on milyonlarca görünüme kadar derecelendirmesidir. Buna ek olarak, videonuzun tamamlanma yüzdesi ne kadar yüksek olursa o kadar fazla dağıtım alır. Dağıtımınız büyüdükçe, videonuzun büyümeye devam etmek için ulaşması gereken hız metriklerinin artması muhtemeldir. Yani 50.000'den 100.000 kişiye ulaşmak 10 kişiden 100 kişiye ulaşmaktan daha kolaydır.

Tamamlanan görüntülemelerin algoritmada çok fazla ağırlığı olduğu için, viral olmak için önerilen süre 10-15 saniyedir. Bunun yanında TikTok, paylaşımlarınızı daha ilgi çekici hale getirebilecek, süsleyebilecek pratik aparatlara (filtre, müzik, etiketleme) da sahiptir.
TikTok haklı olarak sosyal medya uygulaması seçkinleri arasındaki yerini aldı. Henüz TikTok ile tanışmadıysanız deneyimlemeniz sizin için ilgi çekici ve eğlenceli olabilir.
Esnek olabilen, içeriklerini ve kanal yaklaşımlarını, sürekli değişen sosyal medya ortamına uyarlayabilen markalar bu mecrada hedeflerine ulaşabilir. 

Devamı için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.